A 2026-os országos bajnokság több szempontból is új korszakot nyitott a hazai Carcassonne versenyek történetében. Az idei évtől a versenysorozat szervezését a Magyar Carcassonne közössége vette át, és számos olyan újítást vezetett be, amelyek hosszú távon is meghatározhatják a bajnokság jövőjét.
Az egyik legjelentősebb fejlemény, hogy a korábbi évekhez képest jóval korábban kijelölésre került az országos döntő időpontja, mégpedig június 14-ére. Így a bajnokság győztese hónapokkal a világbajnokság előtt megkezdheti a felkészülést és az utazás megszervezését. Ráadásul a bajnokságban résztvevő játékosok felajánlásai révén – idén először – a kiutazás költségeinek fedezéséhez anyagi támogatásban is részesül.
A korábbi évek tapasztalatait és a nemzetközileg elfogadott szabályozásokat figyelembe véve számos pontosítás történt a játékmenetre vonatkozó szabályokban is, amelyek egy igen részletes versenyszabályzatban kerültek rögzítésre.
Az országos döntőbe ezúttal is selejtezőversenyeken keresztül vezetett az út. Egy játékos továbbra is csak egy helyi selejtezőn indulhatott. A versenysorozatot idén először online kvalifikációs verseny egészítette ki, amely lehetőséget biztosított azok számára is a döntőbe jutásra, akik a helyi versenyeken nem tudtak részt venni vagy ott nem szereztek kvalifikációt.
Rekordszámú helyszínen, összesen 21 településen volt meghirdetve selejtező – minden megyében legalább egy, így a versenyzők többsége lakóhelyéhez viszonylag közel is találhatott kvalifikációs lehetőséget. A résztvevők száma egyelőre nem követte a helyszínek megnövekedett számát: az előző évek gyakorlatához hasonlóan összesen mintegy 120 versenyző ült asztalhoz.
A selejtezőkre április és május során került sor, a legutolsóra május 31-én Budapesten.
Nem meglepő módon Budapesten volt a legnépesebb a mezőny (22 fő), és az eredmény is rendkívül érdekesen alakult: az első három helyezettnek a pontszáma, ill. a Buchholz-értékei is azonosak voltak, ráadásul a játékosok körbeverték egymást, így a sorrendet csak az utolsó rangsoroló tényező, az összesített pontkülönbség döntötte el. Így nyerte meg a selejtezőt Tihon József, megelőzve Faragó Csabát és Molnár Renátát. Az eredményhirdetéskor még csak az első két helyezett döntőbe jutása volt bizonyos, de a későbbi visszalépéseknek köszönhetően végül Renáta is döntőbe jutott. A budapesti verseny eseményeit az érdeklődők a YouTube-on is követhették, ugyanis a BoardCast csapata élőben közvetítette.
Először került sor Carcassonne selejtezőre Sopronban. Itt dr. Andrónyi Ármin győzött, veretlenül. Szintén első alkalommal rendezett versenyt a Nógrád megyei Nagyoroszi, ahol a válogatott csapatkapitánya, Nagy Ákos diadalmaskodott, szintén 100 százalékos teljesítménnyel. Mindkét említett helyszín bekerült a három legnépesebb közé, így végül a második helyezettek is továbbjutottak.
Az országos döntő előtt egy héttel került sor az online selejtezőre: akik nem jutottak tovább a helyszíni megmérettetésen, itt még egy esélyt kaptak. 18-an álltak rajthoz, és végül Kiss Ferenc Emánuel, a korábbi többszörös világbajnoki résztvevő, 2024-es online magyar bajnok győzött.
A selejtezők talán legnagyobb meglepetése az volt, hogy Esztergom „örökös” bajnoka, a három, mester szintet elért magyar játékos egyike, Vodicska Ferenc csak második helyezést ért el, így lemaradt a döntőről.
A döntő napjának reggelén érkezett a hír, hogy a pécsi bajnok (a tavalyi online bajnokság döntőse, Kertész Dávid) lemondta a szereplést, ezáltal egy hely felszabadult. Erre a helyre a helyszínen megjelentek közül a selejtezőversenyeken a legelőkelőbb helyen kieső játékosok pályázhattak, így jutott végül játéklehetőséghez a nagyoroszi selejtező harmadik helyezettje is.
A selejtezőkről bejutó játékosokhoz csatlakozott a címvédő Illés Róbert és a tavalyi online bajnok Kocsis-Bakti Ruben is, így a tervezett 24 fős mezőnnyel kezdődhetett el az országos döntő az V. kerületi Játsz/ma Társasjáték Kávézóban.
A verseny egy ötfordulós svájci rendszerű alapszakaszból, majd a legjobb négy játékos részvételével zajló kieséses szakaszból állt.
Az alapszakasz számos érdekes partit eredményezett, melyek közül most kettőt emelünk ki. Az egyetlen döntetlen Tihon József és Faragó Csaba között alakult ki, mindkét játékos 79 pontot szerzett, de a partit a szabályok értelmében Csaba nyerte, mivel nem ő volt a kezdőjátékos. (Ezáltal a budapesti selejtezőt követően másodszor is ő jött ki győztesen ebből a párosításból.) A másik egy különleges rekord: a helyszínen beálló Gregorcsok-Neszmélyi Krisztina 207 pontot ért el a negyedik fordulóban ellenfele, Andrónyi Soma ellen. Ez minden bizonnyal a legmagasabb pontszám, amit valaha feljegyeztek hazai Carcassonne versenyen.
Az alapszakaszt végül Kocsis-Bakti Ruben nyerte 100 százalékos teljesítménnyel. Egy-egy vereséggel végzett mögötte Illés Róbert, Kiss Ferenc Emánuel és Molnár Renáta, így ők négyen jutottak a rájátszásba. Molnár Renáta tehát, aki budapesti harmadikként került a döntőbe, végül megelőzte a másik két, a budapesti selejtezőről bejutó játékost.
És nem sok hiányzott a döntőbe jutásához sem. Ugyanis a Kocsis-Bakti Ruben elleni elődöntőben sikerült befejeznie egy 34 pontos várost, és ezzel nagyon közel került a győzelemhez. Végül azonban Rubennek sikerült behoznia a hátrányát egy értékes mezőnek köszönhetően, és 103:99-re ő győzött.
A másik elődöntőben Illés Róbert Kiss Ferenc Emánuel felett diadalmaskodott (123:108), így tehát a döntőben a címvédő Illés Róbert és az online bajnok Kocsis-Bakti Ruben csapott össze. A nagy kérdés tehát az volt, hogy Robi megvédi-e a bajnoki címét, vagy Ruben személyében Magyarország online és „offline” bajnoka is ugyanaz a játékos lesz-e. Végül az utóbbi vált valóra, miután hatalmas csatában, egy komplex mezőcsatában felülkerekedve 7 pont különbséggel Ruben diadalmaskodott. Így 5 év elteltével ismét ő képviselheti hazánkat az októberi németországi világbajnokságon, de most először „asztali” bajnokként (mivel 2021-ben az online selejtező megnyerésével jutott ki a vb-re.)
A harmadik helyért játszott parti Kiss Ferenc Emánuel győzelmével végződött, így ő is megszerezte első dobogós helyezését a hazai bajnokságok 2022 óta íródó történetében.
A 2026-os Országos Carcassonne Bajnokság első 4 helyezettje tehát:
1. Kocsis-Bakti Ruben
2. Illés Róbert
3. Kiss Ferenc Emánuel
4. Molnár Renáta
A bajnokság összes versenyének teljes eredménysora megtekinthető itt.
A döntő krónikájához tartozik még, hogy a résztvevő játékosok mindegyike kapott egy egyedi tervezésű, hortobágyi tematikájú promóciós Carcassonne lapkát és francia kártyát, a dobogósok Piatnik vásárlási utalványokat nyertek, a győztes útját pedig idén – köszönhetően a bajnokságban résztvevő játékosok önkéntes felajánlásainak – 120.000 Ft-tal tudtuk támogatni.
A döntőt is élőben közvetítette a BoardCast stábja, a másik asztalon zajló elődöntőről és a bronzmeccsről készült felvételek pedig a Magyar Carcassonne YouTube-csatornáján tekinthetők meg.
A 2026-os Carcassonne világbajnokságra október 24-én kerül sor a németországi Hernében. Sok sikert kívánunk Rubennek a szerepléshez!