WTCOC 2024: Japán ismét a csúcson, Magyarország először a dobogón!
Minden eddiginél több, összesen 36 csapat részvételével zajlott az online Carcassonne csapatvilágbajnokság (WTCOC) 2024-es szezonja. Az április közepétől két hónapon át zajló versenyre négy új csapat is benevezett (Finnország, Horvátország, Litvánia és Vietnam), a résztvevők magas száma miatt pedig a lebonyolítás is átalakult: a korábban megszokott 4 helyett ezúttal 6 csoportban zajlottak a küzdelmek. A csoportokból az első két helyezett, valamint a legjobb négy harmadik helyezett csapat juthatott a rájátszásba, ahol pedig már egyenes kieséses szisztémában folytatódott a verseny.
Szabályváltozás az előző kiíráshoz képest nem történt, a versenyre idén is 8 és 10 fő közötti létszámú csapatokkal lehetett benevezni, és legalább 8 játékosnak „szóhoz is kellett jutnia” valamelyik meccsen, amik pedig szokás szerint a csapatok 5-5 tagja közt megvívott, két győzelemig tartó, a BGA felületén lebonyolított párharcokból álltak.
A magyar csapat gerincét most is az immár sokszoros WTCOC résztvevő játékosok alkották: Csengeri Zsolt [BGA: cszs], a csapatkapitányként visszatérő Kocsis-Bakti Ruben [mosopal], valamint Tihon József [szigfrid] az ötödik, Kiss Ferenc Emánuel [kissemo] a negyedik, Kozma Gábor [HarveyWH] pedig a harmadik csapat vb-jén szerepelt. Bár a meghatározó hazai játékosok közül Vodicska Ferenc [vizecske] ezúttal nem tudta vállalni a játékot, csatlakozott a csapathoz a korábbi magyar bajnok Varga Csilla [vallics], illetve a 2023-as Társasjátékos Kupa döntőse, Illés Róbert [robill]. További három, elsősorban az online játékban igen aktív játékos – Kozma Péter [Eter], Nagy Ákos [coralos] és Pazsák Zsófia [Cinderella_23] – tette teljessé a 10 fős vb-keretünket.
A csoportok sorsolásakor az előző vb első hat helyezett csapata kiemelést kapott, az összes többi csapat viszont egy nagy „kalapba” került, és ez bizony azzal a következménnyel járt, hogy kialakultak nagyon kiegyenlített és kevésbé erős csoportok is. A legnehezebb talán a B jelű csoport lett, ahol a vb legerősebb keretével rendelkező Ukrajna mellett két, egyéni világbajnokokkal felálló csapat (Románia és az Egyesült Királyság) is helyet kapott. De az Európa-bajnoki címvédő, szintén világbajnokokat soraiban tudó Lengyelország, a háromszoros WTCOC győztes Japán, illetve a tavaly elődöntős Spanyolország csapatait felvonultató F csoportot sem lehetett éppenséggel gyengének nevezni.
A magyar csapat ezúttal (a korábbi évek pechszériája után mondhatjuk: végre) szerencsésnek tekinthető sorsolást kapott: az A csoportba kaptunk besorolást, ahol csak Chile ill. az orosz játékosok csapata (RCP) tűnt nálunk valamelyest erősebbnek, így az első három hely valamelyike – ezáltal a továbbjutás – elérhetőnek tűnt.
Végül tulajdonképpen minden a papírformának megfelelően alakult: a két erős csapattól ugyan kikaptunk, de a Szlovákia, Guatemala és Horvátország elleni magabiztos győzelmek nyomán legjobb csoportharmadikként (16:9-es párharcmérleggel) sikerült a továbbjutás – mégpedig először a csapat vb-k történetében!
Igazán nagy szenzációt a többi csoport sem hozott. Kisebb meglepetés volt Románia, illetve Spanyolország kiesése, Japán viszont túlélte a csoportkört annak ellenére is, hogy két váratlan vereséget is elszenvedett. Négy csapat is száz százalékos mérleggel abszolválta a versenynek ezt a szakaszát: az A csoportban RCP, a C-ben Csehország, a D-ben a címvédő Kína, az E-ben pedig Tajvan volt képes megnyerni mind az öt csoportmérkőzését. Viszont nem volt jó előjel a számukra, hogy korábban még egyetlen csapatnak sem sikerült veretlenül vb-t nyernie. Mint később kiderült, ez végül ebben a szezonban sem történt meg.
És ebben a magyar csapatnak is volt szerepe! A nyolcaddöntőben ugyanis a veretlen csapatok egyike, Csehország volt az ellenfelünk, akiket ráadásul három mester szintű játékos is erősített (közülük legismertebb a korábbi világbajnok Martin Mojžiš), de rácáfolva az esélyekre, szoros meccsen sikerült nyernünk 3:2-re: győzelmeinket Eter, szigfrid és vallics szerezték. Még az is belefért, hogy az egyik partit a gondolkodási idő lejárta miatt veszítettük el. Érdekesség, hogy a cseh csapat ellen már ötödször játszottunk (ezzel Romániával holtversenyben ők a leggyakoribb ellenfeleink): 2020 óta minden évben egyszer találkoztunk velük, és szerencsére folytatódott az a hagyomány, hogy páros években mindig mi nyerünk. 🙂
A nyolcaddöntő egyébként hatalmas csillaghullást hozott: kiesett az előző évi döntő két résztvevője, RCP és Kína (Mexikó és Portugália ellenében), valamint a tavaly harmadik helyen záró Lettország is . Utóbbiak Tajvan csapatától kaptak ki egy olyan meccsen, ahol összecsapott az előző két egyéni vb második helyezettje, Csen Min-Vej [HotlyHotly] és Aleksejs Peguševs [Alexey_LV]. Ezt a párharcot ugyan Alexejs nyerte (megőrizve hibátlan mérlegét, hat párharcból hatot nyerve, 13-ból mindössze egyetlen partit veszítve), a továbbjutáshoz ez nem volt elegendő. Érdekes párosítás jött össze az Egyesült Királyság és Ukrajna között, ez a két csapat ugyanis korábban azonos csoportban (a B jelűben) szerepelt. Ezúttal a britek – az egyéni vb címvédő Matt Tucker [statmatt] jó játékának is köszönhetően – vissza tudtak vágni a csoportmeccsen elszenvedett vereségért, és ők jutottak a 8 közé. A nyolcaddöntőben meglepetésre kiesett az Európa-bajnok Lengyelország is, így aztán a negyeddöntőben nekünk nem a lengyelekkel, hanem az őket kiejtő (Tutejšyja néven szereplő) fehérorosz csapattal kellett megmérkőznünk, ami óriási esélyt kínált a számunkra.
És ezzel sikerült is élnünk, mivel ismét 3:2-re győztünk egy nagyon izgalmas, kiélezett meccsen! Vallics és szigfrid is úgy nyert 2:0-ra, hogy az egyik partiban mindössze egyetlen pont döntött a javukra, cszs-nek pedig 0:1-ről sikerült megfordítania a maga párharcát. Így tehát folytatódott a meseszerű menetelés: bejutottunk az elődöntőbe!
Ugyanez nem sikerült az eddig a fordulóig még veretlen tajvani csapatnak, akik kikaptak az Egyesült Királyságtól. Szintén búcsúzott Portugália és Mexikó, az őket legyőző francia és japán csapattal lett teljes a legjobb négy mezőnye.
Az elődöntőben az óriási favoritnak számító Japánnal találkoztunk. Nem csak a múlt, de a jelenlegi játékerők összehasonlítása alapján is hatalmas bravúr lett volna a győzelem, és ez végül nem jött össze: néhány partit ugyan sikerült nyernünk, de párharcot nem, így Japán magabiztosan jutott a döntőbe, immáron negyedik alkalommal. A másik ágon Franciaország és az Egyesült Királyság is története első vb döntőjéért küzdött, és miután ez végül a francia csapatnak lett meg, mi készülhettünk a britek elleni bronzmeccsre. Ennek különleges tétet adott, hogy – a tavalyi versennyel ellentétben – idén csak a vb első három helyezett csapata nevezhet be még egy játékost az egyéni világbajnokságra, a negyedik helyezett már nem.
Nos, a „kisdöntő” nagyon jól alakult a számunkra, három 2:0-s párharccal – kissemo és vallics mellett ezúttal Cinderella_23 volt a nyerőember – el is dőlt a meccs a javunkra, és megszereztük a harmadik helyet, valamint az ezzel járó extra kvalifikációt. 🙂
A döntőben Japán ellentmondást nem tűrő játékkal a francia csapaton is szinte átgázolt: 4:1-es győzelemmel szerezték meg újabb, negyedik csapatvilágbajnoki címüket. Az évről évre valamelyest cserélődő játékoskeret miatt négyszeres bajnok játékost nem találunk a japán csapatban, viszont Kithara és snow_island most megszerezte harmadik bajnoki címét (ezzel csatlakozva 3106kun-hoz, aki egyedüliként tagja volt 2020 és 2022 között mindhárom vb-győztes csapatnak).
Néhány további érdekesség az idei versenyről:
A verseny legeredményesebb játékosa a japán should lett, aki mind a 7 párharcát megnyerte (ezek során mindössze 2 partit elveszítve). A japán csapatból további két játékos is veretlenül zárt: Kithara 5 párharcból 5-öt, Arus0307 4-ből 4-et nyert meg. A lett Alexey_LV 6/6-os mutatót ért el, de neki nem volt lehetősége tovább növelni fantasztikus győzelmi sorozatát, mivel Lettország kiesett a nyolcaddöntőben.
A csoportkör 4. fordulójában megszakadt Marco Rivas [manarori] győzelmi sorozata: a mexikói játékos 10 sorozatban megnyert párharcot követően szenvedett vereséget.
A romániai Gall Ervin [Ervin_G] minden bizonnyal gyorsasági vb-rekordot döntött a 2. fordulóban, amikor az ukrán Lawyer ellen aratott győzelme során mindössze 61 mp-nyi gondolkodási időt használt fel.
A versenyen részt vett nyolc egyéni világbajnok. Ezúttal viszont – ellentétben a tavalyi versennyel – nem jött létre egyetlen olyan párharc sem, amit két világbajnok vívott volna egymással.
A magyar csapatnak korábban egyetlen csapat vb-n vagy Eb-n sem sikerült megnyernie az első meccsét. A Szlovákia elleni 4:1-es sikerrel szerencsére sikerült véget vetni ennek a rossz sorozatnak.
2021 után másodszor kerültünk egy csoportba az orosz csapattal. Akkor a lehető legminimálisabb különbséggel, a szigfrid–Someone_you_know párharc döntő partijában kezdőjátékosként elért döntetlennel veszítettünk. Nos, szigfrid idén is éppen így vesztett párharcot aktuális orosz ellenfelével (sergt) szemben. (Ezúttal viszont nem a győzelem, csak a szorosabb végeredmény múlt rajta.)
Az 5. fordulóban elmaradt a Franciaország–Peru mérkőzés, mert a perui csapat nem tudott elegendő számú játékost kiállítani.
Mindössze két csapat mondhatja el magáról, hogy az eddigi összes vb-n bejutott a rájátszásba: Japán ill. az orosz csapat. Három csapatnak (Magyarországon kívül Kolumbiának és a Tutejšyja néven szereplő fehérorosz csapatnak) viszont ez most sikerült először.
A vb összes eredménye, valamint sok további érdekesség és statisztikai adat elérhető a verseny weboldalán.
Számos mérkőzésről volt élő közvetítés, ezek visszanézhetőek a kommentátorok (angol nyelven elsősorban Alexey és Otto Ikonen [Nallerheim] ) csatornáin.